הערה בשולי ועדת תנועה וחנייה

הישיבה האחרונה של ועדת תנועה וחנייה של עיריית תל אביב-יפו דמתה לישיבתה הקודמת ולישיבתה הבאה של הוועדה. בכל ישיבה מעלים המשתתפים השונים, נציגי הסיעות ופקידי העירייה, נושאים שונים על סדר היום. בכל נושא, יהיה זה מצוקת החנייה של הקטנועים או המדרכות שלא ראויות להליכת אדם, מתחבאת העובדה הידועה לכל: משבר התחבורה בתל אביב. בעשורים האחרונים, עם עליית שיעור הבעלות לרכב פרטי בגוש-דן, הגידול במספר תושביה של תל אביב והתבססותה של תל אביב כמרכז העסקים והתרבות של ישראל, התנועה הבסיסית בין חלקי העיר הפכה לקשה מנשוא. תחבורה ציבורית לקויה, לא מתוכננת ומוזנחת, מדיניות אווילית של מקבלי ההחלטות ותכנון לא מושכל של המרחב הציבורי, לצד אינטרסים כלכליים של המרוויחים העיקריים מהמצב שהם מבין הכוחות החזקים במשק, הביאו את תל אביב וגוש דן למציאות תחבורתית זוועתית שפוגעת בחיי התושבים, בפרנסתם ובעסקים שממצבים את האזור כולו ככישלון לוגיסטי, במובן הפשוט ביותר של המילה.

למרות נתונים איומים שנחשפו על כמות הזמן שאנחנו מבזבזים בפקקים, כמות הדלק שאנחנו שורפים בחיפוש אחר חנייה והפגיעה האדירה בכוח עבודה ובכסף שהסדר הקיים גורמים לכולנו, האסימון לא יורד. לא למקבלי ההחלטות ולא לציבור. בישראל, למרות גודלה המזערי והצפיפות הקיצונית ממנה היא סובלת בין גדרה לחדרה, מסרבים להבין שאי-אפשר לקיים חברה שמבוססת על רכב פרטי. בישראל אם כך, הרכב הפרטי הוא מלך הכביש. לא תחבורה ציבורית יעילה, מתוחכמת וירוקה היא חלומם ומושא שאיפתם של הישראלים – אלא דגם חדש של מכונית. ישראל היא כנראה המדינה היחידה שחברה ב-OECD שתושביה משוכנעים כי ניתן לקיים מטרופולין מודרני ומתקדם שהתחבורה בו תתבסס על רכב פרטי. רוב תושבי גוש דן משוכנעים כי הבעיה היחידה היא מחסור במקומות חנייה ובכבישים. הם מאמינים שעוד חניונים ועוד נתיבים יפתרו את בעיותינו, גם אם אף מטרופולין אחר בעולם לא מתנהל ככה.

השעבוד לרכב הפרטי, מלך הכביש הבלתי מעורער בתל אביב ובישראל, הוא לא רק מזהם, בזבזני, מסוכן ולא רצוי. הוא פשוט בלתי ניתן לקיום. מספר מקומות החנייה שניתן לבנות לעולם לא ישיג את קצב הגידול במספר המכוניות הפרטיות שנכנסות לעיר, יש גבול לכמות הנתיבים שאפשר לסלול ולא נראית באופק חלופה לנפט היקר, המזהם שמוחזק בידי מספר קטן של מדינות.

בכל המטרופולינים בעולם כבר הבינו את זה מזמן; בלונדון, פריז, ניו יורק, אמסטרדם, ברלין וסן פרנסיסקו יש רשת מתוחכמת וסבוכה של אוטובוסים, רכבות קלות, רכבת תחתית, שבילי אופניים ומדרכות שמיועדות להולכי רגל ולא לפחי זבל, עמודי חשמל או קטנועים שלא מצאו חנייה.

תהליכי קבלת ההחלטות והסמכויות בתחום התחבורה בישראל הם סבוכים ומסובכים מאין כמוהם. אין הרבה תחומים בחיינו שהסמכויות והאחריות עליהן מחולקות בין שני משרדי ממשלה, המשטרה, הרשות המקומית, חברות פרטיות ולעיתים אף מכבי האש. שיתופי הפעולה ועבודת המטה הנדרשים לא היו מביישים מבצע צבאי מורכב בשטח האויב. ההוצאה הציבורית הנדרשת לשלבים הראשוניים מרתיעים אוטומטית את פקידי האוצר שידם על הקופה קמוצה גם כך. ללא פעולה נחרצת, ירידה לפרטים ומעורבות אישית של מקבלי ההחלטות – לצד גיבוי וכוח פוליטי – נישאר עמוק בתוך המשבר התחבורתי של תל אביב וגוש דן.

רפורמה תחבורתית אמיתית, בת קיימא, שתביא לשינוי משמעותי תגיע רק אם הציבור יתעורר. עד שהציבור יפנים שהבעיה איננה מחסור בחנייה אלא מחסור בתחבורה ציבורית יעילה ונגישה, הפקידות והפוליטיקאים לא יפנימו את זה. עד שהציבור יפנים שהפיתרון אינו סלילת נתיבים, גשרים ומנהרות, אלא מערכת BRT (Bus rapid transit), שתביא אותנו ממקום למקום במהירות, בנוחות ובבטחה גם נבחרי הציבור לא יפנימו את זה.

האזרח הממוצע מחזיק באמתחתו שורה של ניתוחים והצעות לגבי יחסינו עם הפלשתינאים, הגרעין האיראני וההתחמשות של חיזבאללה. בנוגע ליחסי חוץ וביטחון, כל אזרח כאן מרגיש חצי מומחה; הוא יודע למה צה"ל נכשל במלחמת לבנון השנייה, יש לו דעה לגבי תוכנית 'כיפת ברזל' והוא מתווכח עם חבריו מי המועמד המתאים ביותר לרמטכ"לות. אך בנושא שהרבה יותר קרוב אליו, שמשפיע על חיי היום-יום שלו, כמו תחבורה, הוא נאלם דום, ורק מפטיר כמה תלונות וטיעונים שמציגים תפיסה תחבורתית שמתאימה לשנות ה-70. עד שהציבור יבין את חשיבותה של התחבורה לחיינו ולסביבתנו, ולו ברמת סיסמאות שמקנות עדיפות לתחבורה הציבורית על הרכב הפרטי, נישאר עם הפקקים.

הפיתרון, כפי שהבינו הרבה לפנינו בחו"ל, לא כל כך מסובך ואפילו די פשוט. אחרי שרואים כמהBRT הצליח בעולם, אפשר להפסיק לחכות לרכבת הקלה שלעולם לא תגיע. BRT הוא מודל פופולרי ומוכח להסעת המונים באזורים עירוניים. מדובר ב:

-הקצאת נתיבי תחבורה ציבורית, שיאפשרו לאוטובוסים לנסוע בחופשיות ולא יאלצו אותם להתמודד עם הרכבים הפרטיים בפקקים

-הקמת תחנות נוסעים נוחות, מוגנות וממוזגות, לצד פריסה מחודשת של קווי האוטובוסים והעלאת התדירות שלהם.

היישום של המודל ישדרג משמעותית את התחבורה הציבורית בתל אביב ויביא לתוצאות באופן מיידי.

העובדה שמדובר בפיתרון קל, פשוט, מוכן שרק צריך להעתיק ולהתאים לתל אביב לא מעלה את סבירותו להתממש. תחום התחבורה בישראל, כפי שלמדנו, סובל מריבוי סמכויות, תחרויות בין גופים ואינטרסים כלכליים. המנגנון המסואב הזה שמנהל את המערכת התחבורתית בישראל לא שש לאמץ פיתרונות, שינויים ונעדר כל מידה של יצירתיות וחדשנות.

רק דרישה ציבורית חדה וברורה תוכל להזיז את מקבלי ההחלטות ממרבצם אל עבר פעולה ממשית. כל עוד לא ידרוש הציבור מהמערכת הפוליטית לשים את התחבורה במקום הראוי לה בסדר העדיפויות, נמשיך בחיפושי החנייה האינסופיים. כל עוד נמשיך לשלוח אל משרד התחבורה שרים אפורים במקרה הטוב, ומפוקפקים במקרה הרע, נמשיך לחכות לאוטובוס שיאחר. כל עוד לא יישמע קול ברור של אזרחים הדורשים רפורמה בתחבורה, נמשיך לבזבז זמן וכסף בניסיון לבצע את המטלה הפשוטה של להגיע מנקודה א' לנקודה ב'.

 

*פורסם לראשונה אצל תמי זנדברג תחת הכותרת: "שלחתי את נמרוד ברנע לכתוב פוסט דיווח על ישיבת הוועדה העירונית לתנועה וחניה, וזה מה שיצא לו"

תגובות

11 תגובות לפוסט “הערה בשולי ועדת תנועה וחנייה”

 1. שחר on 30 ביוני, 2010 18:06

  דיבורים ומעשים לחוד. כל עוד מרצ בת"א לא מציבה אולטמטום בפני חולדאי:
  תחבורה בשבת, ובניית נת"בים או עזיבת הקואלציה אז היא שותפה מלאה למחדלים של חולדאי, והעונש בקלפי לבחירות למועצה לא יאחר לבוא

 2. איל רדושקוביץ' on 20 ביולי, 2010 10:14

  אהלן נמרוד, אשמח אם תגיב – איל.

  http://cafe.themarker.com/post/1674308/

 3. איל מורג on 8 בנובמבר, 2010 21:02

  במצב הנוכחי BRT הוא כנראה הדבר היחיד שעשוי לזוז ומתוך תקוה שלא יסתפקו בנת"ץ ויקראו לו BRT אלא ידאגו לכל הרכיבים של חימה (חיים?) מקוריטיבה נתיב בלעדי, תשלום בכניסה לתחנה לפני העליה לאוטובוס ועליה וירידה מהאוטובוס במפלס אחד.

  אבל אם נראה כמה מגרשי חניה חופרים בתל אביב נגיע למסקנה שאין בעיה אמיתית לחפור ולבנות מערכת הסעה המונית אשר בתוך מרכז גוש דן ת"א ר"ג תהיה תת קרקעית. הבעיה היא כיצד המשאבים מנותבים בישראל

 4. Henrietta on 5 באוגוסט, 2016 11:53

  This is what we need – an insight to make evrnyoee think

 5. Liza on 5 באוגוסט, 2016 13:13

  BS low – raattnoliiy high! Really good answer!

 6. kredit durch miete finanzieren on 31 באוקטובר, 2016 14:27

  Interesting to note that the trend from "reform" to "conservative" is pretty direct — and does not seem to include a pick-up of the remaining "Progressive Conservatives" when that party was folded.Kind of tells you what the new "conservative" party really is.. Refoooorm! with lipstick.

 7. http://www./ on 4 בנובמבר, 2016 00:38

  I wholeheartedly support direct democracy – as long as voters are provided the facts and potential implications of their choices. There are costs and benefits in any choice we make in planning for our community's future. We must have a clear understanding of the trade-offs we will make once we have made our voices heard.

 8. hausratversicherung steuerliche behandlung on 5 בנובמבר, 2016 08:51

  Pues estoy muy de acuerdo conceptualmente y apoyo la poderosa magia Bizarra. Creo que eleva un poco la manera de proyectar un efecto, tanto de cerca como de escenario. Es una modalidad que todo mago debe experimentar en algún momento.Y, quien lo haga imprimirá sin dudas un sello místico. Yo personalmente he tenido el encanto de presentar desde hace varios años la clásica "Cena del Faquir" (Cena de cuchillas), y luego de protagonizar dicho elemento , puedo asegurar que estos efectos bizarros causan un asombro sorprendente.Saludos mágicos; mago cubano Yaumel.

 9. http://www./ on 15 בנובמבר, 2016 06:19

  I have checked this feature in webmaster tools for my site and I found that my site's look not display properly then immediately I check in live google search and I found that my site's instant preview looks perfect. My site URL – Can you please help me on this?

 10. http://www./ on 26 בנובמבר, 2016 04:56

  01/06/2011CarolEu conheço esse produto milagroso!!! Não é mentira nao gente… é sério… deixa seus dentes brancos em 30 seg, sem causar dano nenhum à polpa… nem a gengiva! Super de fácil acesso e vc ainda encontra de graça por ai chama-se PHOTOSHOP!!! rssssss  

 11. kfz kredit anzahlung negativ jimdo on 13 בדצמבר, 2016 19:38

  Si es que son un partido bien organizado. Roucco en Madrid, Cañizares en Toledo. Y los dos diciendo las mismas cosas. ESO ES UN PARTIDO, a ver si aprendemos, leche¡¡¡¡¡¡¡Pero una cosa le voy a decir Don Rafa, cuando he visto el titular de su blog, por un momento he pensado que los del futbol se habían liado a guantazos¡¡¡¡¡Pero vamos es que ya sae usted, como soy chica¡¡¡¡ pues ya sabe lo de mi cerebro, mi capacidad y esas cosas. Y además como ando todo el día haciendo cosas de hombres, pues ando algo atrofiadilla.Ssludos.

השארת תגובה